KOMUNIKAT
w sprawie konkursu horyzontalnego w ramach
Działania 6.2 Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną
POZ I AOS – opieka koordynowana
1) W związku z uzyskanym w dniu 20 kwietnia br. stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia IZ RPO WD 2014-2020 przedstawia poniżej doprecyzowanie informacji zawartych w treści Regulaminu konkursu dla Działania 6.2 Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną – POZ I AOS – opieka koordynowana w ramach naboru: nr RPDS.06.02.00-IZ.00-02-104/16.
Mając na uwadze ustalenia Ministerstwa Zdrowia z Komisją Europejską, w ramach ww. konkursu warunkowym wsparciem mogą zostać objęte podmioty wykonujące działalność leczniczą w rodzaju leczenie szpitalne. Udzielenie wsparcia tym podmiotom jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku posiadania odrębnego od szpitala przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego, wskazanego w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które to przedsiębiorstwo udziela świadczeń w ramach POZ i AOS.
W takim przypadku niezbędne jest jednak zapewnienie, aby wsparcie adresowane było wyłącznie dla ww. wyodrębnionych organizacyjnie i funkcjonalnie przedsiębiorstw podmiotu leczniczego. Na przykład, zakupiony sprzęt nie może być wykorzystywany na potrzeby udzielania świadczeń szpitalnych (zgodnie z derogacją).
Ponadto Instytucja Zarządzająca informuje, że ww. stanowisko zostało przekazane przez Ministerstwo Zdrowia dopiero w dniu 20 kwietnia br. W związku z powyższym do tego czasu potencjalnym wnioskodawcom pracownicy PIFE udzielali informacji (zgodnych z posiadaną na ten czas wiedzą) o całkowitym wykluczeniu podmiotów prowadzących działalność leczniczą z przedmiotowego naboru. Niemniej jednak w trakcie spotkania informacyjnego dot. przedmiotowego naboru, które odbyło się w dniu 21 kwietnia br., wszystkim jego uczestnikom przekazano aktualne stanowisko MZ.
2) W związku z zaistniałą omyłką pisarską w Załączniku nr 2 do Regulaminu konkursu na str. 4 wskaźniki rezultatu bezpośredniego odnoszące się do ww. konkursu dot. działania 6.2, a nie jak wskazano działania 7.2. Ponadto IZ RPO WD informuje, że w przypadku wskaźnika rezultatu bezpośredniego „Ludność objęta ulepszonymi usługami zdrowotnymi (CI 36)” doprecyzowana została metodologia ww. wskaźnika.
Co da zasady wartość przedmiotowego wskaźnika powinna odpowiadać liczbie osób, które korzystały w poprzednim roku (tj. 2015) z usług zdrowotnych świadczonych (z NFZ) przez podmioty wykonujące działalność leczniczą, wg. niedublujących się PESELI – zasada generalna dot. POZ i AOS
Wyjątki od zasady ogólnej
a) Jeżeli projekt polega tylko i wyłącznie na zakupie sprzętu medycznego (wymianie) dla podmiotu świadczącego AOS, który posiada kontrakt z NFZ zgodny z zakresem projektu (w tożsamej dziedzinie), to należy wykazać liczbę osób, które korzystały w poprzednim roku z usług zdrowotnych świadczonych przez podmioty wykonujące działalność leczniczą w tej dziedzinie tj. zgodnie z zakresem projektu – wg. niedublujących PESELI.
b) Jeżeli projekt polega tylko i wyłącznie na zakupie sprzętu medycznego dla podmiotu świadczącego AOS, który na dzień składania wniosku nie posiada kontraktu z NFZ zgodnego z zakresem projektu (w tożsamej dziedzinie), to należy wykazać liczbę osób, którą podmiot leczniczy zamierza objąć w ciągu roku ulepszonymi usługami zdrowotnymi w wyniku zakupu nowego sprzętu, zgodnie ze zgłoszeniem/ planowanym zgłoszeniem do NFZ w danej dziedzinie.
c) Jeżeli projekt polega na zakupie sprzętu medycznego dla podmiotu świadczącego AOS, który na dzień składania wniosku nie posiada kontraktu z NFZ zgodnego z zakresem projektu (w tożsamej dziedzinie), a oprócz tego w ramach projektu zaplanowane np. prace remontowe w całym obiekcie, to należy wykazać łączną liczbę osób, którą podmiot leczniczy zamierza objąć w ciągu roku ulepszonymi usługami zdrowotnymi w wyniku zakupu nowego sprzętu, zgodnie ze zgłoszeniem do NFZ w danej dziedzinie oraz liczbę osób, które korzystały w poprzednim roku z usług zdrowotnych świadczonych przez podmiot wykonujący działalność leczniczą – wg. niedublujących się PESELI.