Ikona wyszukiwania Szukaj
Nasze serwisy
logo nagłówka2
Ikona kola zebatego - ustawienia
Ikona wersji kontrastowej
Ikona powiekszenia czcionki
Ikona zmniejszenia czcionki

Nasze serwisy

DIP

Fundusze unijne na 2016 rok dla dolnośląskiego biznesu

22.01.2016 Kategoria: Komitet Monitorujący, Wiadomości
Posiedzenie grupy roboczej ds. przedsiębiorstw i innowacji Komitetu Monitorującego RPO 2014-2020
Posiedzenie grupy roboczej ds. przedsiębiorstw i innowacji Komitetu Monitorującego RPO 2014-2020

Wsparcie ekspansji zagranicznej, zwiększenie aktywności innowacyjnej poprzez Bony na innowacje czy  modernizacja energetyczna obiektów – to tylko niektóre rozwiązania, na które mogą liczyć dolnośląscy przedsiębiorcy w konkursach w 2016 roku. W siedzibie Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie grupy roboczej ds. przedsiębiorstw i innowacji Komitetu Monitorującego RPO 2014-2020.

Było to pierwsze posiedzenie grupy roboczej w siedzibie DIP z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Instytucji Pośredniczących ZIT, oraz partnerów społecznych – członków Komitetu Monitorującego RPO WD reprezentujących przedsiębiorców i organizacje pozarządowe. Pracami grupy roboczej ds. przedsiębiorstw i innowacji kieruje przedstawiciel Konfederacji Lewiatan – Marcin Kowalski, wiceprezes zarządu Dolnośląskich Pracodawców. Konfederacja Lewiatan była też jednym z głównych inicjatorów powołania tej grupy.

Pierwsza część spotkania była w całości poświęcona podsumowaniu ostatnich konkursów w ramach Osi I RPO 2014-2020 dla dolnośląskich przedsiębiorstw. – We wszystkich naszych zakończonych konkursach wpłynęło blisko 800 wniosków, głównie od przedsiębiorców MŚP. To pokazuje skalę zainteresowania wsparciem unijnym w regionie – powiedziała Renata Granowska, Dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs z działania 1.5 Rozwój produktów i usług MŚP, do którego wpłynęło 414 wniosków na łączną kwotę 269 mln złotych. – Pomimo obniżenia poziomu dofinansowania do 45% wydatków kwalifikowalnych, wsparcie innowacyjności produktowej i procesowej poprzez dotacje będzie nadal cieszyło się dużym zainteresowaniem przedsiębiorstw. Jeśli firmy chcą być konkurencyjne, to muszą szybko wprowadzać na lokalny lub krajowy rynek nowe lub ulepszone produkty – wyjaśnia Marcin Kowalski, przewodniczący Grupy roboczej ds. przedsiębiorstw i innowacji Komitetu Monitorującego RPO WD z ramienia Dolnośląskich Pracodawców.

Uczestnicy spotkania poruszyli również kwestię terminów oceny wniosków w ramach zakończonych oraz najbliższych konkursów na Dolnym Śląsku. Temat będzie kontynuowany podczas najbliższego posiedzenia Komitetu Monitorującego RPO WD.

W drugiej części spotkania Wicedyrektor DIP Robert Hadaś przedstawił ramowy plan naborów wniosków w 2016 roku na Dolnym Śląsku. Pierwszym konkursem, który ogłosi DIP jeszcze w styczniu br. będzie nabór na przedsięwzięcia, mające na celu produkcję energii elektrycznej lub cieplnej polegające na budowie oraz modernizacji infrastruktury służącej wytwarzaniu energii pochodzącej z OZE. 

Zdaniem Renaty Granowskiej, spotkanie z udziałem przedstawicieli organizacji pracodawców było bardzo owocne i pomogło wyjaśnić kwestie związane z pozyskiwaniem funduszy unijnych przez dolnośląskie przedsiębiorstwa w 2016 roku.

Poleć innym:

link do konta twitter link do konta facabook link do konta google plus