Unia Europejska wyraża solidarność z Ukrainą przeciwko brutalnej, trwającej od kilku miesięcy inwazji Federacji Rosyjskiej. W związku z tym podjęto działania na rzecz Ukraińców szukających schronienia w Europie, które funkcjonują pod nazwą CARE (Cohesion’s Action for Refugee in Europe).
CARE umożliwia samorządom udzielanie wsparcia osobom uciekającym przed inwazją rosyjską w Ukrainie z pieniędzy pochodzących z programów regionalnych. Najważniejsze jest to, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji pieniądze na konkretne działania mogły płynąć szybko, dlatego Komisja Europejska wyraziła zgodę na wprowadzenie niespotykanej dotąd elastyczności w przepisach dotyczących wydatkowania środków przeznaczonych na poszczególne działania.
W naszym województwie korzystamy ze środków obecnego programu regionalnego i wspieramy imigrantów, którym udzielono ochrony czasowej w związku z wojną w Ukrainie.
Beneficjenci poszczególnych działań otrzymali możliwość rozszerzenia już realizowanych projektów o wsparcie dla osób z Ukrainy. Są to działania związane z edukacją dzieci i młodzieży, a także z aktywną integracją osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Ogłosiliśmy również nowy konkurs z zakresu aktywizacji zawodowej, na który przeznaczamy ok. 15 milionów zł. W tym konkursie wybierzemy projekty, dzięki którym osoby w wieku 30+, przybyłe z Ukrainy w wyniku wojny, będą mogły przygotować się do zatrudnienia i zdobyć pracę.
Konkretną pomoc przeznaczą także Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej, które rozszerzając dotychczas realizowane projekty o tzw. mechanizm zakupowy, będą miały możliwość zakupu produktów i usług, a następnie ich nieodpłatne przekazywanie na rzecz osób z Ukrainy. Będzie to pomoc na: naukę języka polskiego, wsparcie asystenckie w procesie załatwiania spraw urzędowych, a także opieka nad dziećmi, poradnictwo prawne, rodzinne czy kryzysowe oraz wsparcie edukacyjne i zawodowe. Ponadto pieniądze umożliwią pomoc w codziennych życiowych sprawach takich jak zapewnienie wyżywienia, przeprowadzki, remonty lub modernizacja określonych lokali mieszkalnych, w których przebywają lub mogą przebywać czasowo obywatele Ukrainy. Na to zadanie przeznaczymy dodatkowo ok. 2 miliony złotych.
W przypadku projektów pozakonkursowych, realizowanych przez powiatowe urzędy pracy, możliwa będzie aktywizacja zawodowa osób z Ukrainy, które są zarejestrowane jako bezrobotne.
W najbliższym czasie planujemy także przeznaczyć kolejne środki (ok. 8 mln euro) na wsparcie dla osób z Ukrainy – tym razem na działania infrastrukturalne.