Ikona wyszukiwania Szukaj
Nasze serwisy
logo nagłówka2
Ikona kola zebatego - ustawienia
Ikona wersji kontrastowej
Ikona powiekszenia czcionki
Ikona zmniejszenia czcionki

Nasze serwisy

DIP

Poznaj obowiązki po zakończeniu projektu

Zakończenie realizacji projektu nie oznacza jeszcze wypełnienia wszystkich obowiązków, jakie wynikają z unijnego wsparcia.

Dowiedz się, jakie obowiązki należy spełnić po zakończeniu projektu i jakie mogą być konsekwencje zaniedbań w tym zakresie.

Trwałość projektu

Okres trwałości projektu to czas, w którym należy zachować w niezmienionej formie i wymiarze efekty projektu. Ich osiągnięcie zadeklarowałeś we wniosku o dofinansowanie. Dotyczy to np. zakupionych środków trwałych (sprzętu lub wyposażenia), stworzonych miejsc pracy lub utworzonych miejsc w placówkach przedszkolnych.

Bardzo ważne informacje


Obowiązki beneficjenta dotyczące trwałości będą wyszczególnione w regulaminie każdego konkursu. Okres trwałości dla projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach RPO WD wynosi standardowo 5 lat. Odstępstwem są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których okres trwałości wynosi 3 lata. Dla projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) okres trwałości będzie określany indywidualnie, w poszczególnych regulaminach konkursów.

Okres trwałości liczony jest od daty ostatniej płatności, która zostanie Ci przekazana. Za datę płatności końcowej uznaje się:

  • w przypadku, gdy środki przekazywane są w ramach rozliczenia wniosku o płatność końcową – datę przelewu na rachunek bankowy beneficjenta,
  • w pozostałych przypadkach – datę zatwierdzenia wniosku o płatność końcową.

Naruszenie zasady trwałości może oznaczać konieczność zwrotu środków otrzymanych na realizację projektu wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych, proporcjonalnie do okresu niezachowania obowiązku trwałości.

Sprawozdawczość

Po zakończeniu projektu będziesz zobowiązany do okresowego przedkładania do Instytucji Zarządzającej RPO WD dokumentów potwierdzających zachowanie trwałości lub rezultatu projektu. Na ich podstawie określane będzie, czy została zachowana trwałość projektu. W okresie trwałości uprawnione instytucje mogą przeprowadzać kontrole, aby upewnić się, że trwałość ta została zapewniona.

Beneficjent powinien informować instytucję, która udzieliła wsparcia, w szczególności o:

  • każdej zmianie w przedsiębiorstwie/instytucji mającej wpływ na osiągnięcie lub utrzymanie zadeklarowanych wskaźników rezultatu w projekcie,
  • możliwości odzyskania podatku VAT, w przypadku, gdy był wydatkiem kwalifikowalnym w projekcie,
  • zmianach powodujących uzyskanie nieuzasadnionej korzyści,
  • zmianie charakteru lub własności projektu albo zaprzestaniu działalności.

 

Szczegółowe informacje dotyczące trwałości projektów współfinansowanych ze środków EFRR i EFS znajdziesz w dokumentach dotyczących kwalifikowalności wydatków dostępnych na Portalu Funduszy Europejskich.

Poleć innym:

link do konta twitter link do konta facabook link do konta google plus

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś