Ikona wyszukiwania Szukaj
Nasze serwisy
logo nagłówka2
Ikona kola zebatego - ustawienia
Ikona wersji kontrastowej
Ikona powiekszenia czcionki
Ikona zmniejszenia czcionki

Nasze serwisy

DIP

Kwalifikowany podpis elektroniczny w perspektywie finansowej 2021-2027

28.11.2022 Kategoria: FEDS 2021-2027, Wiadomości

W perspektywie finansowej 2021-2027 większość procesów związanych z wyborem do dofinansowania i realizacją projektów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 będzie prowadzona wyłącznie elektronicznie.

 

W związku z tym niezbędny jest kwalifikowany podpis elektroniczny. Ma on, zgodnie z Kodeksem Cywilnym, taką samą moc prawną, jak podpis złożony odręcznie i będzie wykorzystywany w szczególności przy:

 

  • składaniu dokumentów podczas ubiegania się o środki unijne w ogłoszonych naborach, m.in. do podpisywania oświadczeń załączanych do wniosku o dofinansowanie, składanych pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń,
  • podpisywaniu umowy o dofinansowanie,
  • realizacji projektów, m.in. do podpisywania i składania wniosków o płatność w systemie CST2021,
  • prowadzeniu pozostałej korespondencji za pomocą m.in. ePUAP.

 

Kwalifikowany podpis elektroniczny to zaawansowany podpis elektroniczny oparty na kwalifikowanym certyfikacie i składany za pomocą kwalifikowanego urządzenia do podpisu elektronicznego.

 

Zwracamy uwagę, że podpis zaufany i podpis osobisty nie są równoznaczne prawnie z kwalifikowanym podpisem elektronicznym i nie mogą go zastąpić.

 

Warto podkreślić, że przesyłanie dokumentów podpisanych elektronicznie ma wiele korzyści, m.in.:

 

  • ułatwia i przyspiesza procesy oraz wymianę dokumentów pomiędzy Wnioskodawcą/Beneficjentem i Instytucją,
  • zmniejsza koszty sporządzania dokumentacji, ponieważ ogranicza zużycie materiałów biurowych i konieczność korzystania z usług pocztowych/kurierskich,
  • ułatwia pozyskiwanie dokumentów od innych podmiotów uczestniczących w realizacji projektu, które Wnioskodawca/Beneficjent musi przedstawić Instytucji,
  • nie wymaga osobistych wizyt w Instytucji, np. w celu podpisania umowy o dofinansowanie projektu, aneksu do umowy lub innych dokumentów.

 

Tych z Państwa, którzy nie stosują w swojej działalności kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a planują ubiegać się o środki unijne zachęcamy już teraz do pozyskania takiego podpisu i zapoznania się z zasadami jego uruchomienia.

 

Kwalifikowany podpis elektroniczny znacznie ułatwi i przyspieszy proces aplikowania i realizacji projektów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.

 

Więcej informacji na temat kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest dostępnych na stronie: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/0075

Poleć innym:

link do konta twitter link do konta facabook link do konta google plus

Zapraszamy na nową stronę


Jeśli szukasz informacji o programie Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 - zapraszamy na nową stronę https://funduszeuedolnoslaskie.pl/

 

 

Jeśli szukasz informacji o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego 2014-2020  - pozostań na tej stronie .

This will close in 0 seconds