Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 przypomina:
Zgodnie z zapisami Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 termin składania ofert w postępowaniach o udzielenie zamówienia realizowanych zgodnie z zasadą konkurencyjności, o której mowa w ww. Wytycznych wynosi nie mniej niż 7 dni, a w przypadku robót budowlanych nie mniej niż 14 dni od daty upublicznienia zapytania ofertowego. W przypadku zamówień o wartości szacunkowej równej lub przekraczającej 5 225 000 euro w przypadku zamówień na roboty budowlane, 209 000 euro w przypadku zamówień na dostawy i usługi, termin wynosi nie mniej niż 30 dni od daty upublicznienia zapytania ofertowego.
Termin 7, 14 albo 30 dni liczy się od dnia następnego po dniu upublicznienia zapytania ofertowego, a kończy z upływem ostatniego dnia. Jeżeli koniec terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następnego po dniu lub dniach wolnych od pracy.
W przypadku postępowań o udzielenie zamówienia przeprowadzanych zgodnie z zapisami ustawy z dnia 29 stycznia 2004 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164) [zwanej dalej ustawą PZP] w odniesieniu do liczenia terminów składania ofert określonych w zapisach tej ustawy a oznaczonych w dniach, zgodnie z zapisami art. 14 ustawy PZP zastosowanie winny znaleźć odpowiednie przepisy ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U z 2016 poz. 380 t.j. z późn. zm.) [dalej K.C.].
Liczenie terminów zostało uregulowane w art. 110 – 116 K.C. Zgodnie z zapisami art. 110 K.C. jeżeli ustawa, orzeczenie sądu lub decyzja innego organu państwowego albo czynność prawna oznacza termin nie określając sposobu jego obliczania, stosuje się przepisy art. 111-116 K.C. Zgodnie z treścią art. 111 § 1 K.C. termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Zgodnie natomiast z zapisami § 2 przywołanego art. 111 K.C. jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.
Zgodnie natomiast z zapisami art. 14 ust. 2 ustawy PZP jeżeli koniec terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następnego po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Na tle wskazanych zapisów art. 111 § 1 K.C. dzień rozumiany jest jako doba.