Ikona wyszukiwania Szukaj
Nasze serwisy
logo nagłówka2
Ikona kola zebatego - ustawienia
Ikona wersji kontrastowej
Ikona powiekszenia czcionki
Ikona zmniejszenia czcionki

Nasze serwisy

DIP

Dostępność w umowach i zamówieniach publicznych

23.09.2021 Kategoria: Wiadomości

6 września 2021 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, które wprowadzają obowiązek uwzględniania dostępności przez podmioty inne niż publiczne, w tym organizacje pozarządowe (NGO) w przypadku, gdy zawierają one umowę z podmiotem publicznym na realizację zadań lub zamówień publicznych.



Zgodnie z z art. 4 ust. 3 UzD w przypadku zlecania lub powierzania, na podstawie umowy, realizacji zadań publicznych finansowanych z udziałem środków publicznych lub udzielania zamówień publicznych podmiotom innym niż podmioty publiczne, podmiot publiczny jest obowiązany do określenia w treści umowy warunków służących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie tych zadań publicznych lub zamówień publicznych, z uwzględnieniem minimalnych wymagań, o których mowa w art. 6. Z kolei art. 5 ust. 2 UzD stanowi, że w przypadku, gdy podmiot inny niż publiczny realizuje, na podstawie umowy zawartej z podmiotem publicznym, zadanie finansowane z udziałem środków publicznych, jest obowiązany do zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie określonym w tej umowie.



Należy przyjąć, że tam, gdzie za zleconym czy powierzonym zadaniem przekazywane są środki publiczne, umowy, na podstawie których jest realizowane takie zadanie lub zamówienie, powinny zostać określone warunki służące zapewnianiu dostępności w zakresie tych zadań/ zamówień. Taka intencja została wyrażona w uzasadnieniu UzD, w którym zaznaczono, iż celem przepisu jest zapewnienie, aby wszelkie działania realizowane ze środków publicznych objęte były reżimem dostępności w takim zakresie, jaki jest możliwy, wykonalny i uzasadniony w tych działaniach.



Wszystkie działania realizowane ze środków publicznych, „zlecane” podmiotom innym niż podmioty publiczne w rozumieniu ustawy powinny być realizowane z uwzględnieniem warunków dostępności, ale warunki te powinny być określone w umowach w sposób adekwatny do zakresu danego zadania bądź zamówienia. Nie jest więc wymagane, aby podmiot niepubliczny związany umową z podmiotem publicznym realizując wszystkie swoje działania spełniał wymagania określone w art. 6 UzD. Powinien jednak zapewnić dostępność w tym obszarze i zakresie, jakiego dotyczy powierzone/ zlecone zadanie w oparciu o stosowne przepisy UzD.



Więcej informacji znajduje się na stronach internetowych:



 

Poleć innym:

link do konta twitter link do konta facabook link do konta google plus

Zapraszamy na nową stronę


Jeśli szukasz informacji o programie Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 - zapraszamy na nową stronę https://funduszeuedolnoslaskie.pl/

 

 

Jeśli szukasz informacji o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego 2014-2020  - pozostań na tej stronie .

This will close in 0 seconds