Ikona wyszukiwania Szukaj
Nasze serwisy
logo nagłówka2
Ikona kola zebatego - ustawienia
Ikona wersji kontrastowej
Ikona powiekszenia czcionki
Ikona zmniejszenia czcionki

Nasze serwisy

DIP

Bolkowska Galeria Historyczno – Artystyczna ARS ET HISTORIA

03.07.2023 Kategoria: Sukcesy projektów, Sukcesy projektów w perspektywie 2014-2020, Sukcesy projektów z perspektywy 2014-2020, Wiadomości

 

 

Tytuł projektu: Odbudowa i zmiana sposobu użytkowania kościoła ewangelickiego na obiekt pn.:”Bolkowska Galeria Historyczno – Artystyczna ARS ET HISTORIA”

 

Beneficjent: GMINA BOLKÓW

 

Wartość projektu: 7,2 mln zł

 

Dofinansowanie UE: 5,2 mln zł

 

 

 

Jak dobrze można zagospodarować od lat nieużywane, ale nadal piękne budynki, wiedzą mieszkańcy Bolkowa. Tamtejsze Towarzystwo Miłośników Bolkowa kilka lat temu zainicjowało proces przywrócenia do użytkowania  zabytkowego obiektu budynku dawnego kościoła ewangelickiego. Z pomocą przyszły władze miasta i fundusze unijne, dzięki którym udało się wyremontować budynek i zagospodarować go tak, aby służył mieszkańcom.

 

Sam budynek kościoła został zbudowany w stylu neogotyckim za miastem na terenach ogrodowych Miał charakterystyczną wysoką dzwonnicę z czterema narożnymi wieżyczkami, a w środku  znajdowało się 850 miejsc siedzących. W latach 20. XX wieku zainstalowano w nim dwudziestosześciogłosowe organy, a nawet elektryczne  ogrzewanie podłogowe. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych budynek przeszedł remont i został zaadaptowany na salę gimnastyczną dla miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych. Od roku 2010, kiedy  szkoła zrezygnowała z prowadzenia zajęć w tym obiekcie, stał pusty i nieużytkowany. Gruntowny remont budynku pozwolił na przywrócenie dawnego blasku temu miejscu.

 

Dziś mieści się tu Bolkowska Galeria Historyczno-Artystyczna ARS ET HISTORIA. Bardzo prężnie działa tu biblioteka publiczna, która oprócz tego, że gromadzi i udostępnia zbiory, organizuje spotkania autorskie, zajęcia dla dzieci i dla seniorów. Odbywają się tu wystawy, koncerty muzyczne i inne wydarzenia artystyczne. Odbudowa kościoła i zmiana jego funkcji pozwoliła na miejsca przyjaznego mieszkańcom, ale  i turystom. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

 

 

Poleć innym:

link do konta twitter link do konta facabook link do konta google plus

Zapraszamy na nową stronę


Jeśli szukasz informacji o programie Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 - zapraszamy na nową stronę https://funduszeuedolnoslaskie.pl/

 

 

Jeśli szukasz informacji o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego 2014-2020  - pozostań na tej stronie .

This will close in 0 seconds