Ikona wyszukiwania Szukaj
Nasze serwisy
logo nagłówka2
Ikona kola zebatego - ustawienia
Ikona wersji kontrastowej
Ikona powiekszenia czcionki
Ikona zmniejszenia czcionki

Nasze serwisy

DIP

Unijne pieniądze na szkolenia i kursy

20.02.2020 Kategoria: Działania promocyjne, Wiadomości



Fundusze europejskie systematycznie i skutecznie wspomagają projekty oferujące szkolenia, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, specjalistyczne kursy dla osób z niepełnosprawnościami czy aktywizację zawodową kobiet i powrót na rynek pracy osób biernych zawodowo.

Ze środków europejskich przeznaczonych na te cele korzystają przedsiębiorcy, samorządy, organizacje pozarządowe, ale także planujący założenie własnej działalności mieszkańcy regionu. 

Nowe kwalifikacje lepsza praca 

Jednym z beneficjentów była Gmina Kłodzko, której Ośrodek Pomocy Społecznej realizował projekt pod nazwą „Nowe perspektywy”. Jego uczestnicy wzięli udział w treningach kompetencji i szkoleniach, a także warsztatach z poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Od września 2016 roku przeszkolonych zostało w sumie 90 osób. 

Beneficjentem programu była także Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., która zajmuje się refundacją kosztów poniesionych przez pracodawców, a związanych z prowadzeniem szkoleń dla ich pracowników. W ten sposób od listopada 2016 r. do końca lipca 2019 r. udało się podnieść kwalifikacje ponad 4 tys. zatrudnionych (dokładnie 4,1 tys.), a realną pomoc uzyskało blisko 1,5 tys. dolnośląskich firm. 

Własny firma z unijnym wsparciem 

Część projektów realizowanych ze środków unijnych dedykowana była osobom planującym powrót na rynek pracy i założenie własnej firmy. „Własny biznes nie jest dla wybranych” to tytuł projektu zrealizowanego przez Forum Aktywności Lokalnej, którego uczestnicy z najlepszymi pomysłami na własny biznes otrzymali do 20 000 zł. 

– Tak naprawdę zrealizowaliśmy przy współpracy z naszymi Partnerami dwa projekty, które oferowały wsparcie finansowe i doradczo-szkoleniowe osób bezrobotnych, zamierzających uruchomić własną działalności gospodarczą. Z takiej szansy skorzystało około 250 osób bezrobotnych z różnych rejonów Dolnego Śląska. Większość z powstałych firm działa do dzisiaj, a my jesteśmy z ich właścicielami w stałym kontakcie – mówi Arkadiusz Czocher, prezes stowarzyszenia Forum Aktywności Lokalnej. 

Podobne projekty realizowały także: Powiatowy Urząd Pracy w Dzierżoniowie, Fundacja Rozwoju i Wsparcia „FRIW”, Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, Stowarzyszenie św. Celestyna, Fundacja Integracji Społecznej „Abramis” oraz Fundacja Conceptus. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

https://gazetawroclawska.pl

Poleć innym:

link do konta twitter link do konta facabook link do konta google plus