Od 22.01.2024 r. wszystkie informacje dotyczące niniejszego naboru zostały przeniesione na nową stronę Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska (https://funduszeuedolnoslaskie.pl/).
Tym samym wszelkie obowiązujące informacje (w tym dotychczas publikowane) oraz zmiany w dokumentacji, publikacja wyników oceny oraz dokumenty dotyczące realizacji i rozliczania projektów dostępne są dostępne na stronie naboru (nowy link do naboru).
DOLNOŚLĄSKA INSTYTUCJA POŚREDNICZĄCA (DIP), pełniąca funkcję Instytucji Pośredniczącej FEDS 2021-2027 ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie przeprowadzany w sposób konkurencyjny w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027
Priorytet 9 Fundusze Europejskie na rzecz transformacji obszarów górniczych na Dolnym Śląsku
Działanie 09.04 Transformacja gospodarcza
Typ projektów: 9.4.B „Zielone” inwestycje MŚP, Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna (subregion wałbrzyski)
Nabór nr FEDS.09.04-IP.01-062/23
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Wsparcie dla MŚP na inwestycje w zakresie modernizacji energetycznej i/lub gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) i innych inwestycji ograniczających wpływ przedsiębiorstwa na środowisko. Kwalifikowalny jako uzup. element każdego z wymienionych typów projektów, może być komponent doradczy dla firm w zakresie audytów energetycznych lub efektywności energetycznej oraz technologicznych w kierunku rozwoju GOZ i transformacji cyfrowej (jako część projektów inwestycyjnych);
Projekty muszą się wpisywać w cele szczegółowe sprawiedliwej transformacji subregionu wałbrzyskiego, w szczególności celu gospodarczego tj.: aktywizacja gospodarcza oraz wzmocnienie konkurencyjności poprzez wykorzystanie endogenicznego potencjału subregionu w sposób gwarantujący osiągnięcie celów ograniczenia niskiej emisji i dekarbonizacji.
Termin, od którego można składać wnioski
6 luty 2024 r. [00:00:00]
Termin, do którego można składać wnioski
7 marzec 2024 r. [23:59:59]
Kto może składać wnioski?
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia GBER, realizujące projekt na obszarze subregionu wałbrzyskiego (powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, m. Wałbrzych, ząbkowicki)
Sposób składania wniosków o dofinansowanie:
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej w CST2021 – aplikacji WOD2021, pod adresem https://wod.cst2021.gov.pl/
Wniosek i instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie:
Formularz wniosku o dofinansowanie projektu będzie udostępniony najpóźniej w dniu rozpoczęcia naboru w dedykowanej aplikacji WOD2021 dostępnej pod adresem https://wod.cst2021.gov.pl/
Po zalogowaniu się do systemu WOD2021 będzie możliwe wypełnienie formularza wniosku o dofinansowanie projektu i uzupełnienie go o załączniki:
Załączniki do wniosku o dofinansowanie
Instrukcja wypełniania wniosku
Kryteria wyboru projektów:
Ocena wniosków o dofinansowanie projektów prowadzona jest w oparciu o kryteria wyboru projektów zatwierdzonych przez KM FEDS 2021-2027.
Dla tego naboru obowiązują Kryteria wyboru projektów w ramach FEDS 2021-2027 podzielone na:
Kryteria formalne i merytoryczne ogólne zatwierdzone Uchwałą nr 33/23 Komitetu Monitorującego FEDS 2021-2027 z dnia 13 września 2023 r., zamieszczone na stronie internetowej:
oraz
Kryteria specyficzne formalne i merytoryczne dla działania 9.4 B przyjęte uchwałą nr 45/23 Komitetu Monitorującego FEDS 2021-2027 z dnia 10 listopada 2023 r., zamieszczone na stronie internetowej:
Nazwa i adres instytucji organizującej nabór:
Instytucją Organizującą Nabór (ION) jest Dolnośląska Instytucja Pośredniczącej (DIP), pełniąca funkcję Instytucji Pośredniczącej FEDS 2021-2027.
Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca
ul. E. Kwiatkowskiego 4; 52-407 Wrocław
Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi – 200 000,00 PLN
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi – 15 000 000,00 PLN
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu lub maks. dopuszczalna kwota dofinansowania projektu
Maksymalny poziom dofinansowania:
Typ 9.4 B 1) Projekty w zakresie zwiększania efektywności energetycznej w MŚP:
– dla wydatków dotyczących inwestycji objętych art. 38 GBER wynosi:
1) dla mikro i małych przedsiębiorców – do 55% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;
2) dla średnich przedsiębiorców – do 45% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;
– dla wydatków dotyczących inwestycji objętych art. 38a GBER wynosi:
1) dla mikro i małych przedsiębiorców – do 55% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;
2) dla średnich przedsiębiorców – do 45% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;
– lub , gdy projekt polega na instalacji lub wymianie jednego rodzaju elementu budynku zgodnie z definicją w art. 2 pkt 9 dyrektywy 2010/31/UE [1]:
1) dla mikro i małych przedsiębiorców – do 50% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;
2) dla średnich przedsiębiorców – do 40% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;
[1] „element budynku” oznacza :system techniczny budynku (oznacza urządzenia techniczne do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, ciepłej wody, oświetlenia budynku lub modułów budynku, lub ich kombinację) lub element przegród zewnętrznych budynku (oznaczają zintegrowane elementy budynku, które oddzielają jego wnętrze od środowiska zewnętrznego).
– dla wydatków dotyczących inwestycji objętych art. 41 GBER innych niż inwestycje w produkcję odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła zgodnych z załącznikiem VII do dyrektywy 2018/2001, wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji opartej na odnawialnych źródłach energii wynosi:
1) dla mikro i małych przedsiębiorców – do 50% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;
2) dla średnich przedsiębiorców – do 40% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;
Typ 9.4 B 2) Projekty w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) i innych inwestycji ograniczających wpływ przedsiębiorstwa na środowisko:
– dla wydatków dotyczących inwestycji objętych art. 47 GBER wynosi:
1) dla mikro i małych przedsiębiorców – do 65% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;
2) dla średnich przedsiębiorców – do 55% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem;
W przypadku projektów, w których brak jest możliwości sfinansowania kosztów zgodnie z wymienionymi w Regulaminie artykułami z GBER zastosowanie mają przepisy o pomocy de minimis. Dotyczy to np. inwestycji innych niż GOZ ograniczających wpływ przedsiębiorstwa na środowisko, projektów w zakresie ekoinnowacji, cyfryzacji i zarządzania efektyw. środowisk. w kierunku gospodarki zasobooszczędnej (np. programy czystszej produkcji, EU-Ecolabel, zielona przedsiębiorczość, rozwój technologii racjon. gospod. energią, wodą).
Pomocą de minimis objęte zostały koszty związane z „komponentem doradczym”, czyli wydatkami związanymi z usługami doradczymi oraz w zakresie audytów energetycznych, efektywności energetycznej oraz audytów technologicznych w kierunku rozwoju GOZ i transformacji cyfrowej (jako część projektów inwestycyjnych).
Pomocą de minimis będą również objęte koszty pośrednie rozliczane za pomocą stawki ryczałtowej.
W przypadku wsparcia stanowiącego pomoc de minimis – maksymalnie 70 % wydatków kwalifikowalnych, na podstawie rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 29 września 2022 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027
Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów
Alokacja FST przeznaczona na nabór wynosi 156 625 315 PLN, w tym na procedurę odwoławczą zabezpiecza się 10% alokacji przeznaczonej na nabór tj. 7 831 265,75 PLN.
Dane do kontaktu:
Tel.: 71 776 58 13, 71 776 58 02, 74 637 91 43 (filia w Świdnicy)
e-mail: info.dip@dip.dolnyslask.pl
Regulamin naboru:
Regulamin FEDS.09.04-IP.01-062/23 z załącznikami
Wzór umowy:
Wzór umowy o dofinansowanie z załącznikami
Dodatkowe dokumenty:
Klauzula informacyjna RODO dla wnioskodawców
TERYTORIALNY PLAN SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO 2021-2030