Ikona wyszukiwania Szukaj
Nasze serwisy
logo nagłówka2
Ikona kola zebatego - ustawienia
Ikona wersji kontrastowej
Ikona powiekszenia czcionki
Ikona zmniejszenia czcionki

Nasze serwisy

DIP

Laboratoria i miasteczko unijne

30.04.2019 Kategoria: Działania promocyjne, Status, Wiadomości



Laboratoria i miasteczko unijne

Kompleks Politechniki Wrocławskiej Geo-3EM to unikatowe na skalę europejską centrum badań i transferu technologii. Jego budowa kosztowała ponad 102 mln zł, a znaczna część środków pochodzi z dotacji unijnej. Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich zapraszamy 11 maja na zwiedzanie nowoczesnych laboratoriów. Atrakcje dla dzieci i dorosłych będą czekać także tuż przed budynkiem, w miasteczku unijnym.

Specjalistyczna aparatura w laboratoriach jest wartościowa z dwóch powodów. Po pierwsze większość środków przeznaczonych na budowę kompleksu pochłonął zakup wyposażenia, a po drugie – co ważniejsze – wiele urządzeń i aparatów to pojedyncze egzemplarze w Polsce. Dzięki takiemu zapleczu technicznemu wrocławscy naukowcy mają szansę prowadzić badania z zachowaniem najwyższych standardów.

Tajemnicze laboratoria

Niedostępne na co dzień pracownie Geo-3EM odkryją swe tajemnice przed zwiedzającymi, którzy między innymi będą mieli okazję zobaczyć:

  • laboratorium badań nano- i mikrostruktur materiałów kompozytowych i konstrukcji inżynierskich, gdzie odbywa się m.in. badanie próbek materiałów budowlanych, ich składu i wyglądu, łącznie ze strukturą. Badania te służyć mogą do określenia jakości, trwałości czy sprawdzenia uszkodzeń wewnętrznych np. betonu lub asfaltu,
  • laboratorium czujników dla inteligentnych obiektów oraz systemów przesyłania danych, gdzie badane są urządzenia, służące np. w medycynie – do monitorowania stanu pacjenta, a w kopalniach – do wykrywania groźnego metanu,
  • akredytowane laboratorium transportu taśmowego, w którym zobaczymy trzy unikatowe duże, stanowiska badawcze (w tym jedno całkowicie autorskie, stworzone przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej), związane z badaniem trwałości taśmociągów górniczych, gdzie sprawdzana jest ich wytrzymałość,
  • laboratorium procesów hydrometalurgicznych, w którym opracowywane są nowe technologie otrzymywania metali  z rud i procesy ich recyklingu, np. magnesów neodymowych z naszych starych komputerów,
  • laboratorium dynamiki i bezpieczeństwa pojazdów, w którym najciekawszym elementem jest symulator samochodu. Ta kabina ciężarówki wraz z otoczeniem (ekran, na którym wyświetlany jest film imitujący drogę) służy do badania szczegółowego reakcji kierowców na zdarzenia drogowe.

Na zwiedzanie laboratoriów trzeba się zapisać poprzez stronę www.evenea.pl. Zapisy dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat zostaną uruchomione 6 maja – trzeba się spieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona.

Wóz strażacki

Tuż przy budynku Politechniki przy ul. Na Grobli rozłoży się również minimiasteczko unijne z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Będzie można skorzystać z porad kosmetyczki i zbadać stan skóry, a o urokach Twierdz w Srebrnej Górze oraz Kłodzkiej opowiedzą przewodnicy przebrani w historyczne stroje. Pracownicy Starej Kopalni z Wałbrzycha wyczarują cuda z origami, a z Huty Julia wprowadzą w tajniki grawerowania na szkle kryształowym. Dla najmłodszych nie lada niespodziankę przygotują strażacy z Trzebnicy – będzie można usiąść w szoferce prawdziwego wozu gaśniczego, uruchomić syrenę i przebrać się w uniform strażaka.

Ponadto zapraszamy na degustację produktów regionalnych i zabawne zdjęcia z fotobudki. W tym dniu przejazd Polinką, kolejką łączącą budynki Politechniki Wrocławskiej przez Odrę, będzie za darmo, a ci, którym dopisze szczęście w kole fortuny wygrają vouchery na zwiedzanie dolnośląskich zabytków.

Zapraszamy 11 maja, początek o godz. 11:00.

 

Poleć innym:

link do konta twitter link do konta facabook link do konta google plus

Zapraszamy na nową stronę


Jeśli szukasz informacji o programie Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 - zapraszamy na nową stronę https://funduszeuedolnoslaskie.pl/

 

 

Jeśli szukasz informacji o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego 2014-2020  - pozostań na tej stronie .

This will close in 0 seconds